רחוקים אך קרובים - מהדורת מרץ

הסיפורים החשובים, המעניינים והמפתיעים מיהדות צפון אמריקה.

 אני שמחה להזמינך לעצרת הכללית (ה-GA) של הפדרציות היהודיות צפון אמריקה, שתתקיים בין התאריכים 23-26.4.23 במרכז הכנסים אקספו תל אביב.

כנס ה-GA מתקיים בישראל אחת ל-5 שנים וזוהי הזדמנות נדירה עבור מנהיגי יהדות צפון אמריקה להיפגש עם עמיתיהם הישראלים לדיאלוג של ממש. הפעם, לרגל חגיגות ה-75 לעצמאותה של ישראל, תהיה העצרת הזדמנות ייחודית  לצלול לתוך כמה מהנושאים החמים ביותר העומדים על סדר יומנו.

הכנס יערך בשפה האנגלית.

אנו שמחים להציע מחיר מיוחד של $200 למשתתפים הישראלים  עבור השתתפות בימים הראשונים של הכנס 23-24.4.23 (המחיר המלא הוא $700).

אשמח לראותך בכנס ה-GA, 2023.


משלחת של בכירי הפדרציות היהודיות הגיעה לישראל עקב הרפורמה המשפטית
בצעד חסר תקדים, משלחת בת 30 חברים מהפדרציות היהודיות של צפון אמריקה (JFNA) ביקרה בישראל למשך 24 שעות נוכח החששות שעלו בעקבות הרפורמה המשפטית. נשיאה ויו"ר ארגון הפדרציות היהודיות ג'ולי פלאט, שהובילה את המשלחת, סיפרה על הפגישות עם בכירים ישראליים מהממשלה ומהאופוזיציה: "אי אפשר להמעיט בערך של ישראל כמדינה יהודית והדמוקרטית לתמיכה שלה בעולם". (TML)
 

"כמות התקריות האנטישמיות בארה"ב – הגבוהה ביותר שתועדה אי פעם"
גידול של 36 אחוזים נרשם בשיעור התקריות האנטישמיות בארצות הברית ב-2022, לפי נתוני הליגה נגד השמצה. המדינות שבהן נרשם המספר הגבוה ביותר של תקריות היו ניו יורק וקליפורניה. וגם, דו"ח חדש של ה-FBI מצא כי תקריות אנטי-יהודיות עלו בכמעט 20% בשנת 2021 ביחס ל-2020, אך ירדו ביחס לשנים קודמות. נתוני ה-FBI חושפים שדווחו 817 עבירות פליליות אנטי-יהודיות לרשויות אכיפת חוק מקומיות ב-2021, לעומת 683 בשנת 2020 - שנה שבה אנשים נשארו ברובם בבית בשל מגפת קורונה. (JTA)
 

אסייתים ויהודים באמריקה: כל-כך שונים, אך גם כל-כך דומים
אסייתים אמריקאים, כמו יהודים אמריקאים, הם מיעוט שהפך להיות אליטה. שתי הקבוצות הללו מרגישות מצד אחד מופלות, אך בה בעת הן נחשבות מודל להצלחה של מיעוטים בארה"ב. האסייתים והיהודים באמריקה עברו ועוברים דרך דומה, לרבות הביקורת המתעוררת עליהם לאחרונה על ידי מיעוטים אחרים. מה זה אומר על אמריקה ועל המיעוטים שלה? פרויקט מיוחד של מגזין טאבלט. (Tablet Magazine)
 

ישיבה להט"בית תפרסם אוסף של חוות דעת משפטיות-יהודיות עבור טרנסים
תריסר מלומדים ורבנים יהודים סקרו בשנה החולפת טקסטים יהודיים מגוונים ויצרו אוסף של מאמרים שתפקידם התאמה של טקסטים מסורתיים לחוויה של היהודי הטרנסג'נדר שמבקש לחיות על פי ההלכה והמסורת היהודית. (JTA)
 

"שחקני נבחרת ישראל בבייסבול מייצגים גם את יהודי ארה"ב"
שחקני נבחרת ישראל בבייסבול אולי פחות קשורים למדינת ישראל, אבל מחוברים לזהות היהודית-אמריקאית שלהם. יש גם מי שפורץ תקרות זכוכית כדתי אורתודוקסי חובש כיפה, אחרים גדלו בסביבה יהודית-אמריקאית, ומעל כולם מרחפת ההשראה מכוכב העבר שהחמיץ משחק חשוב בגמר הפלייאוף בגלל יום כיפור. (YNET)
 

הרב "המדליק" כבש את הטיקטוק
הכירו את הרב האמריקאי שהפך לויראלי לאחר שהמציא שיטה מהירה ו"מדליקה" יותר להכשרת המטבח לפסח: במקום לשפוך מים רותחים על משטחי המטבח, הרב מנדל וייס, מחב"ד בדרום פלורידה, משתמש בלַהַבְיוֹר כדי להכשיר מטבחים. וייס יכול להכשיר שישה בתים בלילה אחד לקראת פסח. (Forward)